Jak vybrat činely

Činely jsou velmi důležitou součástí každé bicí soupravy. Vybírat můžete z jednotlivých typů činelů jako  Ride, Crash, Hi-hat, Splash, China a dalších speciálních efektových činelů a také mnoha značek jako např. Zildjian, Paiste, Sabian, Meinl, Ufip, Masterwork, AnatolianIstanbul Mehmet a spoustu dalších. Základem bicí soupravy jsou většinou činely Ride, Crash a Hi-hat. Tuto sadu je vhodné rozšířit alespoň o další Crash o jiné velikosti, abyste měli při hraní k dispozici dva rozdílné crashové zvuky. Počet činelů v bicí sadě není ničím omezený a záleží pouze na požadavcích bubeníka.

Činely se vyrábí několika způsoby - strojovým lisováním, strojovým tepáním a ručním tepáním , což je nejdražší způsob, ale zpravidla nejkvalitnější. Upravují se i soustružením, které má také vliv na výsledný zvuk. Na výrobu činelů se používá mnoho druhů slitin, jejichž přesné složení si každý výrobce nechává pro sebe. Nejčastěji jsou používány slitiny mědi a cínu (+ další případné příměsi kovů) a slitiny se základem z mědi a zinku. Činely se zinkem bývají cenově dostupnější než ty s cínem. ale záleží i na vzájemném poměru mezi užitými kovy ve slitině (kupříkladu větší podíl cínu na úkor mědi většinou značí kvalitnější činel). Používají se však i jiné typy slitin (například nikl a stříbro). Jednou z nejznámějších je zvonovina B20 (podíl cínu je vyjádřen číslem 20 v procentech), ale používají se i slitiny s jiným poměrem např. B8, B10 a B12. S rostoucím zastoupením cínu se kov stává hůře opracovatelným, což je jeden z důvodů vyšší ceny činelů vyrobených ze slitiny B20, jejíž výhodou je široké zastoupení zvukových frekvencí, které je možné dále ovlivňovat v procesu zpracování. Kromě bronzu se činely vyrábějí ještě z mosazi (brass). Mosazné činely jsou oproti bronzovým jsou velmi zatlumené a jedná se tak téměř výhradně o nástroje pro začátečníky.

Pokud si libujete v rockovém stylu, hrajete razantněji a hledáte činely, které budou schopné se prosadit v hlasitější muzice, volte těžší váhovou kategorii s označením rock, heavy, medium – heavy a podobné. U těchto činelů musíte obvykle vložit do úderu větší energii, abyste materiál patřičně rozezněli. Pokud hrajete méně razantně nebo spíše jemně – „piánko“, tak pátrejte v nižší váhové kategorii činelů, s označením medium, thin nebo ultra thin. U těchto činelů je možné je plně rozezvučet i slabším nebo jemným úderem a ve výsledku jejich zvuk není tak agresivní a hlasitý jako u rockových činelů. Jsou vhodné pro pop, country nebo jazz, kde většinou využijeme tenké činely s temným zvukovým zabarvením. U činelů se setkáváme také s rozdílnou povrchovou úpravou. Briliantové, lesklé povrchy - s jasným, třpytivým, průrazným zvukem, standardní neleštěné povrchy, které produkují přirozený, univerzální zvuk, vycházející z druhu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny a činely které mají povrch opracovaný jen zčásti nebo vůbec (tělo činelu je upraveno pouze tepáním) a produkují temnější, až úplně zemitý, zastřený zvuk, který je o mnoho tišší než u ostatních druhů činelů.

Pokud si chcete usnadnit výběr, co se týká zvukového sladění činelů ve vaší sadě, zkuste zvolit některou z činelových sad.

Tím, že si koupíte nejdražší činel, nezaručíte jeho dlouhou životnost, Tu můžete prodloužit pouze řádnou údržbou, správným zacházením a hlavně správnou technikou hraní (činel by se měl zasáhnout, pokud možno, šikmo a ne pod úhlem 90 stupňů). Tím zabráníme brzkému vzniku prasklin na těle činelu, které mohou časem vzniknout.