Jak vybrat bicí

Rytmická sekce je důležitá součást každé kapely a proto je potřeba pečlivě vybrat ten správný nástroj, aby to pořádně „šlapalo“.

Na trhu najdete mnoho různých druhů bicích nástrojů a perkusí. Pokud patříte mezi začátečníky a chcete se naučit na bicí, doporučujeme vybrat kompletní bicí sadu s hardwarem a činely. Taková sada bude obsahoval všechno, co je pro začátek potřeba a tak ji můžete po sestavení hned začít používat. 
Bicí nástroje jsou vyráběny v různých velikostech a z různých materiálů.

Nejpoužívanější jsou javor, bříza, ořech, nebo buk. Používají se také různé exotické dřeviny jako mahagon, palisandr, bubinga, wenge, zebrano, jatoba atd… a jejich kombinace s tradičními materiály. Všechna tato dřeva mají společné vlastnosti. Jsou tvrdá, mají výborné rezonanční parametry a výbornou konstrukční pevnost. To řadí tyto materiály mezi ty nejdražší. Z těch levnějších dřev jsou to topol a lípa, které jsou měkké a mají mnohem horší rezonanční vlastnosti. Používají se pro výrobu levných bicích pro začátečníky, kde není vyžadována vysoká kvalita. Zvolený materiál má zásadní vliv na výsledný zvuk bicích a také na jejich hlasitost a tudíž průraznost v kapele. Javor se vyznačuje asi nejhlasitějším a velmi barevným zvukovým projevem. Trochu méně hlasitosti a „agresivity“ ve zvuku vykazuje bříza. Mahagon nám nabízí také méně hlasitý, trochu temnější, ale sametově příjemný zvuk. Korpusy bubnů se vyrábí nejen v různých průměrech, ale i hloubkách korpusu. Nižší korpusy menšího průměru většinou produkují jasný, konkrétnější tón s kratším sustainem, zatímco hluboké korpusy s větším průměrem mají většinou dlouhý dozvuk a musíme si dát více záležet na správném naladění, abychom dosáhli kultivovaného, příjemně znějícího zvuku. I k těmto parametrům bychom měli při výběru soupravy přihlížet.

Co se týká velikosti soupravy, neexistuje ideální počet jednotlivých bubnů a činelů v soupravě. Každý bubeník si přizpůsobuje soupravu svým potřebám. Za úplný základ bicích, nutný pro cvičení, považujeme basový buben, snare a hi-hat činel. Tato základní sestava ale určitě přestane časem dostačovat a doporučujeme proto raději zakoupit kompletní sadu, rozšířenou o další dva tomy a floor tom, s hardwarem (stojany, pedál k basovému bubnu, stolička a podobně) a s činely. U stojanů na činely, snare a hi-hat (a ostatního hardware) je třeba si rozmyslet, jakou kvalitu zvolíme, vzhledem k razanci bubeníka a také druhu a velikosti činelů. Robustnější a těžší stojany jsou mnohem stabilnější a zvládnou s přehledem i větší průměry činelů, aniž by se při hraní posouvaly a takzvaně cestovaly kolem soupravy. Tyto masivnější stojany mají také mnohem delší životnost. Jsou ale komplikovanější pro transport,, kde se projeví jejich váha. To stejné platí pro pedál, stoličku nebo stojan pro malý buben. Pokud sháníte bicí pro dítě, tak existují dětské bicí sady, které jsou rozměrově menší, s lehčím hardwarem a tím určené pro ty nejmenší bubeníky.

Pokud chcete cvičit doma a nerušit při tom své sousedy, můžete si pořídit sadu elektronických bicích. Ty umožňují hrát do sluchátek a oproti akustické sadě vydávají zcela minimální hluk. Elektronické bicí mají ovšem výhod více. Jejich zvukové moduly lze různě nastavovat, takže si zvolíte přesně takový zvuk celé soupravy, jaký se vám líbí. Můžete volit mezi zvuky vhodnými pro rock, pop, jazz, elektronickou hudbu a nebo různé speciální efektové a perkusní sady. Zároveň jsou elektronické bicí vhodné pro začátečníky, protože obsahují různé výukové programy, např. se skladbami bez bicích, do kterých můžete hrát svůj bicí part a vyzkoušet si tak hraní s kapelou. Obrovskou výhodou také je, že si do nich můžete připojit i externí přehrávač hudby (mp3 přehrávač, telefon…) a doprovázet tak na bicí vaše oblíbené skladby.

Samozřejmostí je, že toto vše si můžete pustit do sluchátek a nerušíte tak své okolí.

Pokud nehledáte klasickou sadu bicích, ale chcete nástroj, který bude ve vaší kapele nebo jiném hudebním seskupení, udávat rytmus a zvukově obohatí rytmickou složku muziky, tak můžete vyzkoušet Cajon. Tento, v poslední době velmi oblíbený perkusní nástroj, dokáže napodobit zvuk basového bubnu i malého bubnu (virblu). Při dobrém zvládnutí techniky hry na Cajon a jeho případném vybavení dalšími doplňky, je možné z něj učinit velmi komplexní perkusní „soupravu“. Obrovskou výhodou je, že je snadno přenosný, skladný a pro začátečníky není těžké rychle zvládnout základní doprovodné rytmy.